Blokman
blokman blokman blokman blokman

powered by: GBC

liczba aut z instalacją LPG liczba aut z instalacją LPG
05.05.2011

Szybujące ceny benzyny mocno podkręcają popyt na autogaz. >>W pierwszym kwartale, w porównaniu z 2010 rokiem, liczba klientów wzrosła nam dwukrotnie. << - mówi współwłaściciel spółki Eksa w Rzeszowie Ryszard Paulo.

W warszawskiej firmie MD Autogaz zleceń jest więcej o połowę. Już zimą chętnych było więcej niż zazwyczaj. Teraz jeszcze ich przybyło  - dodaje właściciel firmy Maciej Duczyński.

Trudno się dziwić. Za cenę litra benzyny można kupić 2 litry autogazu. W pierwszym kwartale średnia cena benzyny bezołowiowej wynosiła 4,92 zł, a autogazu 2,60 zł. Obecnie różnica wzrosła: na początku kwietnia było to już 5,09 zł i 2,54 zł. >> Ta korzystna dla LPG rozpiętość będzie się na razie utrzymywać << - twierdzi Urszula Cieślak z monitorującego rynek paliw biura Reflex.

Samochodów na autogaz stale przybywa. W 2010 roku ich liczba przekroczyła już 2,3 mln. To oznacza, że z blisko 12 - 12,5 mln samochodów osobowych jeżdżących po polskich drogach prawie co piąty tankuje LPG.  Średni koszt instalacji wynoszący 3 - 3,2 tys. zł zwykle zwraca się w ciągu roku.

Szacuje się, że od stycznia do grudnia 2010 r. nad Wisłą zamontowano przeszło 180 tys. instalacji gazowych. Po uwzględnieniu samochodów, które wycofano z ruchu, w całym ubiegłym roku liczba aut napędzanych gazem na polskich drogach zwiększyła się o blisko 155 tys. Tempo wzrosło zwłaszcza w drugiej połoowie roku, gdy w górę ruszyły ceny benzyny. >> Należy się spodziewać, że w końcu 2011 r. liczba samochodów na autogaz przekroczy 2,5 mln << - prognozuje dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Andrzej Olechowski.

Niższa akcyza nie oznacza obniżki cen paliw. Na całym świecie jeździ ok. 16 mln aut napędzanych autogazem. Z tego w samej Europie blisko 8 mln. W branży LPG od dawna jesteśmy globalnym potentatem. W 2009 roku zajmowaliśmy trzecie miejsce w świecie pod względem liczby samochodów napędzanych tym paliwem, po Turcji i Korei Południowej, a przed Indiami, Włochami i Australią. Dlatego w polskich salonach przybywa marek oferujących montaż instalacji gazowej do nowego auta z zachowaniem gwarancji. >> Mamy od klientów coraz więcej zapytań << - przyznaje Marek Kiełsa z autoryzowanego serwisu Skody Auto Wimar Centrum.

 Źródło onet.plCOP Banner
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Budżetu Państwa "Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego"
COP Banner