Blokman
blokman blokman blokman blokman

powered by: GBC

Serwis klimatyzacji ŁódźZnakowanie pojazdów Łódź

Czasy, kiedy z ulic, parkingów, a nawet garaży masowo wywożono samochody za wschodnią granicę, na szczęście już minęły.

Kod, przebój sezonu 

Z pomocą przyszła nowoczesna technologia. Wynalezione substancje klejące i technika mikrodruku pozwoliła stworzyć oznakowanie nieusuwalne i możliwe do zastosowania na każdym elemencie samochodu. System nazwano DNA Auto, ponieważ pozwala na stuprocentową identyfikację pojazdu lub części. 

DNA Auto to system wielu tysięcy mikrocząsteczek naniesionych na ponad 50 punktów w samochodzie metodą natryskową. Dzięki temu za pomocą specjalnego aerografu cząsteczki identyfikacyjne nanieść można na dowolny element pojazdu. Substancja klejąca jest nośnikiem, w którym znajdują się poliestrowe kropki mające średnicą 1 mm z wygrawerowanym na nich 17-cyfrowym kodem DNA - czyli numerem VIN pojazdu lub też PESEL właściciela samochodu. Substancja po naniesieniu jest niewidoczna, DNA zobaczyć można dopiero po oświetleniu lampą UV. Jest ona odporna na usuwanie za pomocą dostępnych środków chemicznych. Identyfikacja skradzionych pojazdów lub części jest łatwa. Wystarczy do tego niewielka latarka świecąca światłem UV oraz solidne szkło powiększające. Policja została zresztą wyposażona przez producenta systemu w te niedrogie akcesoria. Odnalezienie choćby jednej mikrocząsteczki ze skradzionego pojazdu w warsztacie, na ubraniu czy na terenie posesji jest wyraźnym sygnałem dla organów ścigania, że w tym miejscu przechowywano skradzione auto. 

Nawet doszczętnie zniszczone czy sprasowane auto może być zidentyfikowane i stanowić dowód kradzieży. Nie ma możliwości podrobienia systemu czy dokonania duplikatu, ponieważ mikrocząsteczki produkowane są tylko w trzech miejscach na świecie. Oznakowane kodem DNA Auto jest również znakowane z zewnątrz widocznymi naklejkami, by dać wyraźny sygnał złodziejowi "daj spokój, to auto nie stanowi dla pasera żadnej wartości". Koszt oznakowania samochodu waha się od nieco ponad 500 zł do 1400 zł, zależnie od wartości pojazdu. Oznakowane auto jest traktowane jako bezpieczne przez ubezpieczyciela. Największe zakłady ubezpieczeniowe w Polsce udzielają 20% zniżki na składkę w opcji ubezpieczenia od kradzieży. Jedna z firm zajmujących się znakowaniem pojazdów w systemie DNA jest tak pewna swego, że daje dodatkowe ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę dodatkowo 5000 zł w sytuacji, gdy samochód zniknie i nie zostanie odnaleziony w ciągu 30 dni. W ramach rekompensaty otrzymuje się również znakowanie kolejnego samochodu za darmo. Trzeba przyznać, że 20% zniżka w przypadku droższych samochodów może rekompensować wydatki poniesione na znakowanie.

COP Banner