Blokman
blokman blokman blokman blokman

powered by: GBC

Serwis klimatyzacji ŁódźZnakowanie pojazdów Łódź - metoda DNA

Czasy, kiedy z ulic, parkingów, a nawet garaży masowo wywożono samochody za wschodnią granicę, na szczęście już minęły.

Kod, przebój sezonu 

Z pomocą przyszła nowoczesna technologia. Wynalezione substancje klejące i technika mikrodruku pozwoliła stworzyć oznakowanie nieusuwalne i możliwe do zastosowania na każdym elemencie samochodu. System nazwano DNA Auto, ponieważ pozwala na stuprocentową… identyfikację pojazdu lub części. 

DNA Auto to system wielu tysięcy mikrocząsteczek naniesionych na ponad 50 punktów w samochodzie metodą… natryskową. Dzięki temu za pomocą… specjalnego aerografu czą…steczki identyfikacyjne nanieść można na dowolny element pojazdu. Substancja kleją…ca jest nośnikiem, w którym znajdują… się poliestrowe kropki mające średnicę 1 mm z wygrawerowanym na nich 17-cyfrowym kodem DNA - czyli numerem VIN pojazdu lub też PESEL właściciela samochodu. Substancja po naniesieniu jest niewidoczna, DNA zobaczyć można dopiero po oświetleniu lampą… UV. Jest ona odporna na usuwanie za pomocą… dostępnych środków chemicznych. Identyfikacja skradzionych pojazdów lub części jest łatwa. Wystarczy do tego niewielka latarka świecą…ca światłem UV oraz solidne szkło powiększają…ce. Policja została zresztą… wyposażona przez producenta systemu w te niedrogie akcesoria. Odnalezienie choćby jednej mikroczą…steczki ze skradzionego pojazdu w warsztacie, na ubraniu czy na terenie posesji jest wyraźnym sygnałem dla organów ścigania, że w tym miejscu przechowywano skradzione auto. 

Nawet doszczętnie zniszczone czy sprasowane auto może być zidentyfikowane i stanowić dowód kradzieży. Nie ma możliwości podrobienia systemu czy dokonania duplikatu, ponieważ mikroczą…steczki produkowane są… tylko w trzech miejscach na świecie. Oznakowane kodem DNA Auto jest również znakowane z zewną…trz widocznymi naklejkami, by dać wyraźny sygnał złodziejowi "daj spokój, to auto nie stanowi dla pasera żadnej wartości". Koszt oznakowania samochodu waha się od nieco ponad 500 zł do 1400 zł, zależnie od wartości pojazdu. Oznakowane auto jest traktowane jako bezpieczne przez ubezpieczyciela. Największe zakłady ubezpieczeniowe w Polsce udzielają… 20% zniżki na składkę w opcji ubezpieczenia od kradzieży. Jedna z firm zajmują…cych się znakowaniem pojazdów w systemie DNA jest tak pewna swego, że daje dodatkowe ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę dodatkowo 5000 zł w sytuacji, gdy samochód zniknie i nie zostanie odnaleziony w cią…gu 30 dni. W ramach rekompensaty otrzymuje się również znakowanie kolejnego samochodu za darmo. Trzeba przyznać,  że 20% zniżka w przypadku droższych samochodów może rekompensować wydatki poniesione na znakowanie.

COP Banner